Virtuaalne õngitsemine: mis see on ja kuidas selle ohvriks mitte langeda?

Kas Sinu postkasti on tulnud mõni selline kiri, kus tundmatu e-postiaadress saadab sulle inglise või vigases eesti keeles kirja, millele on juure lisatud kahtlane manus? Kuigi saatja julgustab seda manust avama, ei tasuks seda teha. On kaks võimalust – kas saatja soovib nakatada Sinu arvutit krüptoviirusega või on tegemist lihtlabase õngitsejaga, kes soovib Sinult raha või isikuandmeid kätte saada. Kuna krüptoviiruste teemat oleme juba eelnevalt selles ja selles postituses kajastanud, siis räägime täna õngitsemisest.

Põhjus, miks otsustasin täna seda blogipostitust kirjutada, seisneb selles, et mõned nädalad tagasi sain ma taaskord õngitsejalt kirja.

  • Punase tule paneb vilkuma nimi ja saatja e-postiaadress.
  • Muigama paneb vigane eesti keel ja kohene palve manuse avamiseks
  • Viimases osas liigutad kindluse mõttes arvutihiirt kahe käega, et kogemata manusele ei vajutaks.

Selliseid kirju tuleb kuu jooksul palju. Üldiselt ma kustutan need. Too päev aga mõtlesin, et vastan Lawson Banku’le:

Ja voila! Lawson vastas mulle 2 päeva hiljem niiviisi:

Lawson on tore mees. Jurist, kes pakub mulle mu kauge sugulase pärandust. Lisaks avaldab ta siirust, kaastunnet ja au. Miks ma peaks arvama, et tegemist on petturiga? Seega küsin ma temalt lisainfot juurde:

Siinkohal nägi Lawson, et mul on tõsi taga ning edastas täieliku informatsiooni:

Tuli välja, et minu sugulane, nimega “Aarnold”, on kahjuks Togo Vabariigis tundmatutel põhjustel surnud, sealhulgas tema naine ja laps. Mis edasi? Ta pakub mulle võimalust saada osa 40% Aarnoldi pärandusest, millest 55% saab Lawson endale ja 5% annetab ta heategevusele. Vastutasuks pean andma oma kontaktandmed. Lisaks saadab ta mulle oma telefoninumbri ning ütleb, et pean teda täielikult usaldama. NB! Mul ei ole mitte ühtegi sugulast, kelle nimi oleks Aarnold.

Siin juba mõtlesin, et enam pole tagasipääsu. Laon kõik kaardid lauale. „Aarnoldist“ pole juba ammu mitte midagi kuulnud ning tahaksin näha, kus minu kauge sugulane siis õigupoolest elas. Seega vastasin alljärgnevalt:

Nüüd ootan ma põnevusega, mida Lawson mulle vastab. Mis saab edasi? Kas Togo Vabariik ja Aarnoldi pärandus ootab mind? Seda ma veel ei tea, kuid ma uurin selle välja!

Kahjuks peab tõdema, et selliste õngitsemiskirjade osas langeb ohvriks päris palju inimesi. Sealhulgas ka eestlasi. Teemat on kajastatud juba aastaid ning kaotatud on kümneid tuhandeid eurosid. Üle jääb soovida kõigile tähelepanelikkust internetis. Järgmise korrani! 😊

Tere!

Sinu paremaks mõistmiseks vali, millega saaksime sind järgmiseks aidata