Vead, mida väike- ja keskmise suurusega ettevõtted IT-alaselt teevad

Ettevõtlus toetub aasta-aastalt üha rohkem tehnoloogial. Kui mingi osa ettevõtte IT-st saab kannatada, siis kannatab ka ülejäänud ettevõte. Probleemid kipuvad tihti tekkima siis, kui väike- või keskmise suurusega ettevõtte IT-süsteemide haldamisel lähtutakse „kuluefektiivsest“ lähenemisest.

Reastasime mõningad probleemid, mis väike- ja keskmise suurusega ettevõtetes IT probleeme üha rohkem ja rohkem tekitavad:

EBAPÄDEV IT-TUGI

Arvutite kasutamine tööl on paratamatu. Sama paratamatu on ka fakt, et tehnikaga juhtub midagi ootamatut. Paljudes Eesti ettevõtetes tegelevad väikeste tehniliste probleemide lahendamisega ettevõtjad või töötajad ise. Kuigi esmapilgul võib suure pusimise peale probleemi lahendatuks nimetada, võib see pikas perspektiivis hoopis IT-süsteemi turvalisust ja järjepidevust seestpoolt õõnestada. Ettevõtted kasutavad tänapäeval ka väliseid IT-teenuse pakkujaid. See on kuluefektiivsem lahendus, kui ise pusima hakata ja hiljem oma vea tõttu kordades suuremaid investeeringuid tegema hakata. IT-hooldust välise teenusepakkuja käest tellides muutub Su ettevõte efektiivsemaks ja kasumlikumaks, sest ettevõtte tööprotsessid ei jää enam lihtsate IT-probleemide küüsi.

MÕTLEMATULT VÄIKE IT-EELARVE

Pannes end olukorda, kus kõik Sinu tööprotsessid käivad läbi tehnika, on naiivne arvata, et IT-süsteemi arendamine ja hooldamine vajaks väikest eelarvet. Väikse eelarve tõttu kiireneb ettevõtte arvutipargi vananemine, mistõttu suureneb oht turvariskidele ja suureneb väiksemate pisivigade tekkimise sagedus. Ettevõtte efektiivsuse kohapealt on Sul lihtsam igakuiselt panustada IT eelarvesse rohkem, kui hiljem väikese ostuotsuse edasilükkamise tagajärjel suuri rahasid maksta.

IT-TURVALISUSE PUUDUMINE

Nii füüsiline kui ka veebipõhine turvalisus on olulised. Iga päev loeme meediast üha rohkem selle kohta, et küberkuritegevus on tõusujoones ja selle all kannatavad ka Eesti ettevõtted. Kui me teame, et oht on suur ja see võib mõjutada ka meid endid, siis miks me midagi ette ei võta? Pöidlaid pihus hoides ja lootes parimat, on antud olukorras irooniline, kuid just seda ettevõtmised teevad. Viiruste eest põgeneda ei ole mõtet – need leiavad alati tee, kust rünnata. Viirusetõrjelitsentside ostmine ja uuendamine on siinkohal suureks abiks. Samamoodi tulemüüri üles seadmine ja paroolide turvalisemaks muutmine. Turvariskide vähendamiseks tuleks kasutada ka autentiteerimislahendusi. Nuputades sellele, mis lahendusi ja kuidas neid kasutada, et muuta oma ettevõtte IT-turvalisus efektiivsemaks, on ajakulukas ja närvesööv. Parima tulemuse ja hilisema peavalu ärahoidmiseks kasuta selleks professionaale.

TÖÖTAJATE IT-TEADMATUS

Suurimad turvaaugud Sinu ettevõtte IT-süsteemis on Sinu töötajad. Nemad annavad tööjaamadele käsklusi. Kui aga avatakse kogemata nakatunud fail, siis ei saa süüdistada selles arvutit. Ka kõige rohkem pisivigu tekib töötajate teadmatusest. Vältimaks probleeme ning proovides muuta tööprotsesse efektiivsemaks ja sujuvamaks, tuleb töötajaid IT alaselt koolitada. Kui IT teenusepakkujat või IT töötajat piinatakse pisivigade parandamisega, siis kasvab ta töökoormus ja ettevõtte pikaajaliste tegevustega tegelemine venib pikale. Seega võib siin öelda, et „mis läheb ringiga, tuleb kõrgema hinnalipikuga tagasi!“.

EBAÕNNESTUNUD FAILIDE TAASTAMISE STRATEEGIAD

Miks muidu öeldakse, et teadmised on kõige tähtsam vara? Kõik failid, mis on Teie tööjaamades, serverites, telefonides jne, on ettevõttele tähtsad. Ühe faili kaotamine võib põhjustada terve ettevõtte pankrotti või veelgi hullem, sulgemist. Back-up süsteemide ülesehitamine vajab läbimõeldust ning teadlikku tegutsemist.

KOKKUVÕTTEKS

Miks kannatada IT-probleemide käes, kui saab ka teisiti? Palgates endale pädevad IT töötajad või ostes sisse IT haldust väliselt teenusepakkujalt, saad Sa korrektse ja kuluefektiivsema IT-süsteemi, kui väikese eelarvega pusides. IT hooldus ei ole kallis. Mahuta see enda ettevõtte eelarvesse, sest kes julgeks tunnistada iseendale, et Sinu ettevõte kaotab raha ebapädeva IT ja mõtlematute otsuste tõttu? Mitte keegi.

Pole IT probleemi, mis lahendust ei leia! digifi@digifi.ee

www.digifi.ee

 

Tere!

Sinu paremaks mõistmiseks vali, millega saaksime sind järgmiseks aidata