Sülearvuti tolmupuhastus – miks ja kuidas seda teha?

Sülearvuti võib ajapikku oma sisemusse hulganisti tolmu koguda. Üleliigse tolmu tõttu võib sülearvuti üle kuumeneda ning selle tagajärjel muutub ta aeglaseks ning lärmakaks, sest rüperaalil, mille sisemus on tolmune, peab jahutussüsteem tavapärasest rohkem tööd tegema. Lisaks jahutussüsteemile kahjustab liigne tolm arvuti sisemuses ka kõvaketast, mis omakorda võib viia andmete kadumiseni.

Miks teostatakse arvutite tolmupuhastust?

Lihtsalt öeldes pikendab rüperaali järjepidev puhastamine Teie arvuti eluiga, sest siis on tähtsad komponendid puhtad ning seetõttu kuluvad need oluliselt vähem. Kui seal vahel oleks aga juuksekarvad, tolmu, pigi (jah, ka seda satub arvuti sisemusse), liiva ja muud prahti, mis sinna tavaliselt satub, siis on tõenäosus suur, et midagi annab järkjärgult järele. Võrdluseks võib tuua siia autohoolduse. Kui autot ei hooldata, siis punktist A punkti B ei jõua. Sama on arvutitega. Kui rüperaali sisemust ei puhastata, siis on oht, et ülekuumenemise tõttu kaotad lõpuks kõik arvutis asuvad andmed.

Peale puhastust muutub arvuti vaiksemaks ja kiiremaks, sest siis ei kulu liigselt ressurssi arvuti jahutamisele, vaid ressurss kasutatakse maksimaalse arvutijõudluse tagamiseks!

Mis tööd arvuti tolmupuhastuse korras teostatakse?

 1. Ventilaatorite ja jahutuselementide puhastamine ja vajadusel väljavahetamine (katkine ventilaator ei jahuta ju arvutit)
 2. Termopasta ja -patjade vahetus (kindlustab arvuti normaalse töötemperatuuri ning ei lase arvutil üle kuumeneda)
 3. Seadme töötamise temperatuuride kontroll (tagatakse arvuti õige töötemperatuur, mis ei kahjustaks arvuti komponente)

Kas seda saab ka omal käel teostada?

Ikka saab, kui Sul on selleks piisavalt:

 1. Pealehakkamist
 2. Närvi
 3. Aega
 4. Tööriistu
 5. Riskitaluvust
 6. Oskusi

Kuna Youtube on täis õpetusi, kus kasutatakse tolmuimejat arvuti puhastamiseks, mis on täielik nonsense, sest see tekitab staatilist elektrit ning selle tagajärjel võib arvuti töötamise sootuks lõpetada, siis meie soovitame KASUTADA SURUÕHKU! Suruõhk puhub, mitte ei ime tolmu ära. See tähendab, et puhastamisel ei teki staatilist elektrit, mis võib õrnemaid osasid kahjustada ning põhjustada „mitte töötava“ arvuti, mis lõpuks ikka professionaalide juurde parandusse tuuakse.

Teiseks, kasutage anti-staatilist käepaela, mis aitab ära hoida olukordi, kus Te arvuti puhastamise käigus elektrilaengut saada võiksite.

Kolmandaks, proovige puhastamisel kõik komponendid terveks jätta. Nii hoiate kokku töötunde, närvirakke ja ka raha.

Kuidas hoida oma arvuti sisemus puhtana?

Soovitused:

 1. Ära pane sülearvutit teki peale, eriti villase, sest sealt satub jahutussüsteemi tolmu, niite ning muud prahti
 2. Arvutit süles kasutades jälgi, et jahutusavad oleksid avatud
 3. Suitsetamine arvuti ligidal pole kasulik. Suitsu sees olev tõrv kinnitub väga hästi ventilaatori labadele ja seda on keeruline eemaldada
 4. Kui kannad arvutit kaasas, puhasta ka selle kotti, et seal sees leiduv tolm ja praht arvuti sisemusse ei pääseks
 5. Kasuta võimalusel sülearvutit tasasel pinnal, nii garanteerid õhu juurdepääsu jahutussüsteemile
 6. Soeta suruõhupudel, mis on müügil tehnikapoodides. Sellega võid aeg-ajalt klaviatuuri ning jahutusavasid puhastada, lastes nendele väikese vahedega õhku peale
 7. Kord poole aasta tagant võiksite oma rüperaali tolmupuhastusega premeerida.

Kui tunned, et Sinu arvuti on lärmakas ja kuumeneb pahatihti üle, siis võib üks selle põhjustajaks olla just seest tolmune rüperaal.

digifi@digifi.ee

Tere!

Sinu paremaks mõistmiseks vali, millega saaksime sind järgmiseks aidata