Mida teha, kui sinu ettevõte on langenud krüptoviiruse ohvriks?

Krüptoviirus võib sulle ja sinu ettevõttele tuua väga palju kahju. Mis saab edasi siis, kui krüptoviirusesse nakatudes aitab Sul sellest probleemist lahti saada professionaalne IT hooldusteenuse pakkuja?

Teavita oma teenusepakkujat nii kiiresti kui võimalik ja anna talle teada, mis juhtus. Reageerides probleemile võimalikult kiiresti, saab teenusepakkuja anda endast parima, et päästa veel nii palju kui päästa annab. Üldjoontes, saab sellistest probleemidest kiiresti üle, kui teenusepakkuja on probleemi varasemalt ennetanud.

  1. Teenusepakkuja on iga teatud perioodi tagant teinud failidest koopiad ning varundanud need. See tagab selle, et kurjategijatele ei pea andmete kätte saamiseks lunaraha maksma ning varundatud andmed on koheselt kättesaadavad.
  2. Teenusepakkuja peab võimalikult kiiresti „sündmuskohale“ saabuma ning arvutite internetiühendus tuleb peatada. Kui internetiühendust ei ole, siis ei saa kurjategijad teises otsas Sind rohkem kahjustada.
  3. Kõik arvutid tuleb kiiremas korras viirusetõrjega üle skännida. Siis taastatakse andmetest tehtud varukoopiad ning ettevõtte IT-süsteem on parimal juhul loetud tundidega tagasi jalul.

Investeering IT hooldusesse on kordades väiksem, kui see, mida Sa oleksid pidanud maksma juhul, kui ettevõttel ei oleks olnud korralikku teenusepakkujat, kes IT hoolduse ja turvalisusega igakuiselt tegelenud ei oleks. Kui kõik andmed oleksid kaduma läinud, siis:

  • Teie ettevõttelt oleks nõutud lunaraha, mida te oleksite lõpus olnud nõus tasuma. Lunaraha suurus ulatub paarisajast eurost mõne tuhandeni. Kuna ründajad on kurjategijatega, siis suur hulk lunaraha maksnutest ei ole tänase päevani oma andmeid kätte saanud ning neilt nõutakse üha suuremaid summasid välja.
  • Kõik andmed, mis nakatunud arvutites olid, oleksid nüüd kadunud olnud. See tähendab, et alustama oleks pidanud nullist. Kadunud on lepingud, aktid, projektid, kõik dokumendid, raamatupidamine jne.
  • Kõik see võib tähendada tänasel päeval ettevõtte uste sulgemist, sest sellise „infolekke“ tõttu kaotad Sa oma klientide usalduse ning Sinu ettevõte ei suuda klientidele enam piisavalt väärtust luua.

Kokkuvõtteks

Kui nüüd arutleda, kas investeerida korralikku infoturbesse ning IT hooldusesse, siis ei tohiks siin enam mõelda, vaid tegutseda. Tehnoloogia mängib organisatsioonide töös üha suuremat rolli ning pikaajalises perspektiivis tasub kindel olla, et küberrünnakute ohvriks langemine ei põhjustaks ettevõtete sulgemist. Arvestades seda, et IT hooldus koos infoturbega algab alates 13,5€ kuus, siis tasub seda teemat järgmisel koosolekul kindlasti arutada.

Loe IT hoolduse kohta lähemalt:  https://www.digifi.ee/

digifi@digifi.ee

Tere!

Sinu paremaks mõistmiseks vali, millega saaksime sind järgmiseks aidata