Mida Sinu veebibrauser Sinust teab?!?

Internet võib tunduda privaatne koht, kus oma asju vaikselt ajada. Kuid tegelikult jätavad kõik meie tegevused internetis jälje. Ei ole saladus, et valitsused koguvad kõikide internetikasutajate kohta privaatseid andmeid. Kuigi mõte sellest, et meie kohta kogutakse internetti kasutades andmeid, tundub vastuoluline ja kohati ka hirmutav, siis vaatamata sellele kasutame me internetti edasi.

Internet ja tehnoloogia muudavad meie igapäeva elu paremaks. Me saame töötada efektiivsemalt, tõsta oma elukvaliteeti või teha asju, mida varasemad põlvkonnad kunagi varem teha ei saanud – kõike seda tänu tehnoloogiale! Kuid mis hinda meie, kui tavakasutajad selle mugavuse ja parema elukvaliteedi eest maksame? Kas see ei piirdu ainult toote/teenuse hinnaga?

Tegelikult mitte. Me teame, et suured IT ettevõtted, nagu Google ja Facebook omavad meie kõigi isiklike elude kohta suurt andmebaasi. Me anname selle neile andeks, sest vastutasuks saame me midagi enamat. Tänu neile leiame murdosa sekundi jooksul üles kosmoseraketi mootorijoonised või saame üle pika aja ühendust võtta oma kallite lähedastega, kellega me saame veebipõhiselt suhelda. Seetõttu ei ole ka raketiteadus enam see, mis ta 30 aastat tagasi oli ja kilomeeter tundub pika arvestusühikuna ainult entsüklopeedias. Me kiidame heaks andmete kogumise, kui sellest tõuseb meile kasu ning kui seda tehakse heas, mitte halvas usus.

Kuid kuidas eristada internetis head ja halba? Külastatavad veebilehed või e-kirjad võivad olla petlikud ning sinu heausklikkust võidakse halvasti ära kasutada. Ka üksainus veebilehe külastus võib sinu kohta palju informatsiooni koguda. Näiteks oskab sinu veebibrauser ära öelda umbes 50km täpsusega, kus kohas sa hetkel asud, millise teenusepakkuja internetti sa kasutad, mis on sinu netivõrgu IP aadress, milliste sotsiaalmeedia kontodega sa hetkel sisselogitud oled, kas sinu arvuti on hetkel asetatud lauale või oled sa liikuvuses jne (soovid teada saada, mis infot Sinu veebibrauser Sinu kohta teab? Uuri lähemalt siit: http://webkay.robinlinus.com/ ).

Sellist informatsiooni saab koguda sinu veebibrauserist. Mõelda vaid, mida pahatahtlik inimene sinu kohta teada saab, kui ta sinu arvutit mõne viirusega nakatama peaks. Kuigi internet teeb meie elu paremaks, peaksime ikka ja jälle kontrollima, et meie arvuti oleks turvatud pahavara eest ning hoiduma kahtlastest veebisaitidest, mis võiksid meie privaatsust ohustada.

Turvalist veebilehitsemist kõigile!

digifi@digifi.ee

www.digifi.ee

Tere!

Sinu paremaks mõistmiseks vali, millega saaksime sind järgmiseks aidata