Kuidas saab WannaCry pahavarasse nakatunud faile dekrüpteerida?

Eelmises blogipostituses rääkisime, et WannaCry pahavara on teinud palju kurja üle terve maailma. Küberrünnakust on möödas rohkem kui nädal aega, kuid Eesti on jäänud siiani puutumatuks (informatsiooni pahavarasse nakatanute kohta ei ole). See võib olla tingitud asjaolust, et kuna eestlased on IT rahvas ning kasutatakse ohtralt e-teenuseid, siis tihtipeale sunnitakse meile operatsioonisüsteemi- või brauseriuuendusi vägisi peale. Enne makse makstud või kontojääki vaadata ei saa, kui uuendused tehtud ei ole.

Juhul, kui peaksid sattuma WannaCry rünnaku alla, siis tea, et oma andmeid on võimalik veel kätte saada. Nimelt saab Windows XP ja Windows 7 opsüsteemides failid taastada ehk pahavara poolt krüpteeritud failid dekrüpteerida. Selleks loodi tarkvara, mis aitab arvuti vahemälust krüpteerimiseks kasutatud infot kätte saada.

Esmalt pead teadma, et nakatudes, ei tohi MITTE MINGIL JUHUL arvutit taaskäivitada. Taaskäivitamise käigus arvuti vahemälus olevad failid kustuvad.

Teiseks, tõmba alla tarkvara, mis aitab Sul failid lahti krüpteerida: https://github.com/gentilkiwi/wanakiwi

Kolmandaks tuleb alla laetud fail (ehk siis Wanakivi tarkvara) lahti pakkida ning käivitada.

Kas sellest piisab? Jah, piisab. Kui oled piisavalt kiire ning tead, mida tegema pead, saad oma failidele ilma suurema probleemita ligipääsu tagasi. Kui jäid hiljaks, siis jäid ka failidest ilma. Parim lahendus pahavarade vastu, on hoida oma andmeid kas pilveteenuses või siis välisel andmekandjal.

Vajad IT-abi? Kirjuta meile ja lahendame Sinu IT-probleemid digifi@digifi.ee

Tere!

Sinu paremaks mõistmiseks vali, millega saaksime sind järgmiseks aidata