Kuidas muuta oma kodune WiFi-võrk kiiremaks?

Kas oled kokku puutunud WiFi-ga, mis hangub ja tekitab interneti kasutamisel pidevat frustratsiooni? Suure tõenäosusega oleme me kõik selle probleemiga mingil määral kokku puutunud.

Kas tõesti ei ole siis võimalik luua Wi-Fi leviala, mis toimiks ilma tõrgeteta ja leviks igasse toanurka? Tehnika ei tööta alati 110% töökindlusega, kuid tänases blogipostituses toome välja 4 nippi, mida igaüks meist oma koduse WiFi-võrgu kiiremaks muutmisel teha saab.

Esimene samm oma koduse WiFi-võrgu kiiremaks muutmisel

Vaata üle oma internetipakett. Kui kiire on Sinu internetiühendus? Kas see on piisav, et täita Sinu internetikasutuse vajadused? Kui veel 15 aastat tagasi sai 5 Mbit/s internetiühendusega kõik tegevused internetis tehtud, siis aja möödudes on interneti kasutajamugavuse ja -kogemuse saavutamiseks veebilehtedele lisatud palju uusi funktsioone, mis kõik (üllatus-üllatus), vajavad kiiremat internetiühendust veebilehe laadimiseks. Proovi tänasel päeval avada 5 Mbit/s internetikiirusega Postimees.ee uudisteportaal ja ma julgen väita, et esimese kolme lehe laadimisel saab Sinu mõõt täis ja Sa avad teenusepakkuja iseteeninduse ning tellid kiirema internetipaketi või lõpetad Postimees.ee lugemise. Erinevate teenusepakkujate internetipakettide kohta oleme me varasemalt kirjutanud siin.

Kui kiire on Sinu praegune internetipakett?

Teine samm oma koduse WiFi-võrgu kiiremaks muutmisel

Leia sobiv WiFi seade. Kasutatav ruuter on A-ks ja O-ks WiFi leviala ehitamisel/loomisel ja see määrab lõpliku kaablivaba internetiühenduse kiiruse. Kuidas valida endale sobiv WiFi seade? Selleks tuleb Sul enda jaoks läbi mõelda, millised on Sinu vajadused. Kui Sinu sooviks on internetti kasutada lihtsamate toimingute sooritamiseks ja Sa ei hooli lisavõimalustest või WiFi-võrgu turvalisusest, siis sobib Sulle interneti teenusepakkuja WiFi seade.

Kui soovid lisavõimalusi ruuteri seadistamisel, siis meie soovitame Mikrotik või Ubiquiti võrguseadmeid. Nende võrguseadmete abil on Sul võimalik luua turvalisi tunneleid, panna paika kiiruse prioriteedid ja määrata ära, mis kellast mis kellani saab laps internetti kasutada. Lisaks annab see Sulle võimaluse määrata, millised veebilehed on kodus keelatud ja tõsta WiFi-võrgu turvalisust. Näiteks saab välistada pealtkuulamise ohtu ja muuta häkkerite elu WiFi seadmesse muukimisel keerulisemaks. Eriti vajalik on koduse WiFi-võrgu turvalisusele rõhku pöörata siis, kui kasutad koduses WiFi-võrgus tööarvutit.

Üldiselt on teenusepakkujate WiFi ruuterite seadistusvõimalused pisikese funktsionaalsusega – see teeb WiFit ja sellega asi piirdubki. Lisaks võivad teenusepakkujate ruuterid suure kasutamise peale kokku joosta, mis samuti tekitab stressi ja tõstab klassikaliste „tehke ruuterile restart“ situatsioonide arvu kvartalis.

Mikrotiki ja Ubiquiti ruuterite hinnad algavad alates 20€ ja võivad ulatuda kuni tuhandete eurodeni. Näiteks väikese ühetoalise korteri WiFi leviala katmiseks piisaks 20€ Mikrotiki ruuterist suurepäraselt. Suurema leviala katmiseks soovitame me Digifi Eesti klientidel kasutada Ubiquiti ruutereid. Näiteks on Ubiquitil olemas sellised ruuterid, mida on võimalik paigaldada igasse tuppa, paigaldades need voolupesa kõrvale seina sisse. Kui majas on suur hulk tube, mis oma pindalalt ei ole kuigi suured, siis on see mõistlik valik, sest see tagab tuppa kvaliteetse signaali.

asgas
Mikrotik võrguseadmete hinnad algavad alates 20€.
Ubiquiti võrguseadmeid soovitame me suuremate WiFi-võrkude puhul.

Kolmas samm oma koduse WiFi-võrgu kiiremaks muutmisel

Leia oma ruuterile sobiv asukoht. Väldi ruuteri paigutamiseks kohti, kus on palju tehnikat ja juhtmeid, sest need „lämmatavad“ võrgusignaali. Näiteks oleme me kohanud uusarendustes, et ruuterid on paigaldatud elektrikappi ja ühtlasi on sinna veetud ka nõrkvoolu kaabeldus. Esiteks, lämmatab signaali juba nõrkvoolu kaabeldus. Teiseks, poob elektrikapp oma plekist konstruktsiooniga niikuinii WiFi signaali kinni. Nii võibki tekkida olukord, kus korteri- või majaomanik on internetipaketi osas oma rahakoti valla lasknud, kuid aina suurenevat internetikiirust tavakasutajana ei tunta. Tavakasutajana ei oskagi sellise asja peale ise tulla aga teenusepakkuja soovitab ikka oma „teemantpaketti“ tellida, et saaksite lõpuks ometi „inimliku“ internetiühenduse endale koju.

Lisaks sellele ei tohiks paigutada oma WiFi ruuterit nurka, kapi taha, sahtlisse või ükskõik kuhu, kus ruuter on millegi varjus. Kõige parem, kui ruuter paigutada lakke või seinale, sest siis levib signaal igas suunas ja terve toa ulatuses. Kui aga majas on hulganisti tube ja ainult üks ruuter, siis soovitame me leida koha, mis oleks maja lõikes võimalikult keskel ja nähtavas kohas. Tähtis on see, et WiFi signaal saaks vabalt toas ringi liikuda, ilma, et midagi talle ette jääks.

Tuletame meelde, et läbi betoonseinte levib signaal kehvasti, seega pidage seda ruuteri paigutamisel kindlasti silmas! Kui tõesti on ruuter paigutatud väga heasse asukohta ja üks nurk majast on ikka ilma WiFi-ta, siis soovitame kasutada lisaks WiFi seadet, mis jagab signaali ka sinna, kuhu üksik ruuter seda üksi jagada ei suuda.

WiFi seadme paigutamisel tasub tähelepanelik olla, et see oleks võimalikult ruumide keskele paigutatud ja et seda ei varjaks mingi ese.

Neljas samm oma koduse WiFi-võrgu kiiremaks muutmisel

Kasutage turvalist parooli! Küsite, et kuidas see aitab mul internetikiirust tõsta? Ebatavalised ei ole olukorrad, kus kortermajades kasutab naaber salaja Sinu internetti. Panid parooliks wifiparool123 või Muri (pea meeles, et see on Su koer, keda Sa iga hommik õue jalutama viid ja tema nime koridoris koguaeg hõikad) ja naaber ongi Sinu WiFi-võrgus. Mida rohkem tema Sinu internetti kasutab, seda aeglasemaks see Sinul muutub.

Soovituslik on kasutada vähemalt 10 tähemärki, kus on nii suured kui ka väikesed tähed, kirjavahemärgid ja numbrid. Näiteks „k!lUV61lEip_*“. Kui naaber ka sellise asja ära tabab, siis peab ta teadma, et:

  1. oled eesti keele tundidest poppi teinud;
  2. ja et Sul on eksootiline huvi kiluvõileibade vastu.

Pea meeles, et mida absurdsem parool, seda kindlam see on!

Kokkuvõtvalt

Need neli nippi aitavad Sul tähelepanelikult analüüsida oma WiFi võrku. Saad teada, kas ruuter vajab väljavahetamist, internetikiirus muutmist või hoopis tekkis Sul uusi ideid oma ruuteri seadistamiseks. Igatepidi on see artikkel Sulle mingitmoodi kasulik või andis sulle tõuke WiFi parooli muutmiseks. Järgmisel korral uurime lähemalt, kuidas juurutada oma ettevõttes IT turvalisust 😊

Pole IT probleemi, mis lahendust ei leia!
Digifi Eesti OÜ
www.digifi.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga