INTERNETIPAKETID: millise teenusepakkuja ühendust kasutada?

Ajastul, kus internetiühendust nimetatakse inimkonna üheks baasvajaduseks, otsustasime uurida Eesti telekomiturul pakutavaid koduinterneti lahendusi. Kui kiiret interneti on võimalik tellida? Kui kvaliteetset teenust pakutakse? Milline teenus on parima hinna- ja kvaliteedisuhtega? Nendele küsimustele otsimegi täna vastuseid.

Võtsime vaatluse alla 4 suurimat telekomiettevõtet Eestis, kes kõik pakuvad fiiberoptikal põhinevat internetiühendust (tänases postituses me üle õhu levivale internetiühendusele ei keskendu). Kuigi kolm suurimat – Starman, Telia ja STV – on Eesti turul tegutsenud juba pikemat aega ja laiahaardelisemalt, siis viimase aasta jooksul on pead tõstma hakanud uus telekomiteenuseid pakkuv ettevõte – Levikom. Otsustasime lisaks Suurele Kolmikule ka nende poolt pakutavaid internetiühendusi lähemalt uurida.

Uurides neid nelja ettevõtet, leidsime me huvitavaid korrelatsioone pakettide ülesehituses. Ühtlasi ka selles, millised lisakulud antud pakettidele juurde tulevad.

Enne, kui hakkame võrdlema erinevate telekomiettevõtete internetipakette, siis tehke kiire test ja kontrollige, kui kiire internet Teil hetkel on: http://www.speedtest.net/

Starmani internetipaketid:

 • 10M/2M – 14,99€/kuu
  Saab hakkama igapäevase surfamise, emaili, sotsiaalvõrkude ja Skype’i vestlustega
 • 50M/10M – 19,99€/kuu
  Kui on isu netiraadio, Youtube’i ja teravate videokõnede järele
 • 150M/20M – 25,99€/kuu
  Filmivood ja suured failid, andke tulla!
 • 500M/50M– 32,99€/kuu
  Nii kiire, et pea käib ringi. Suuremahuliste failidega tegelemiseks.

Starmani teenuste puhul võib miinusena välja tuua selle, et internetiühenduse allalaadmis- ja üleslaadimiskiirus ei ole võrdsed. Siin tuleb tähele panna enda tarbimisharjumusi – kui tegeletakse mängimise, otseülekannete tegemisega või suuremahuliste failide üleslaadimisega, siis tuleks leida internetiühendus, mille üleslaadimiskiirus oleks võrdeline allalaadimiskiirusega. Eriti mängib üleslaadimiskiirus rolli just siis, kui internetiühendust on samal ajal kasutamas suurem hulk inimesi. Normaalseks üleslaadimis- ja allalaadimiskiiruse suhteks nimetatakse 1:6, mis tähendab seda, et Starmani pakettide puhul on see tingimus täidetud (v.a 500M/50M internetikiiruse puhul).

Positiivne on Starmani puhul see, et internetiühendust tellides ei ole ruuteri renti, vaid see on juba hinna sisse arvestatud.

Lisainfot Starmani teenuste kohta leiate siit: http://www.starman.ee/teenused/paketid

Telia internetipaketid:

 • 10M/10M – 16€/kuu
  E-posti ja veebiuudiste sirvimiseks ühes seadmes
 • 50M/50M – 22€/kuu
  Uudiste sirvimiseks, netis surfamiseks ning vahel ka meelelahutuseks.
 • 100M/100M – 25€/kuu
  Parim valik kaasaegsele perele, kus on mitu internetikasutajat
 • 300M/300M – 33€/kuu
  Ülikiire internetiühendus mahukamaks tarbimiseks
 • 500M/500M – 42€/kuu (ruuteri renti pole)
 • 1G/1G – 99€/kuu (ruuteri renti pole)

Kiireim internetipakett kõige nõudlikumale tarbijale.

Telia puhul on miinuskohaks see, et ruuteri eest tuleb veel lisaks renti maksta. Standard ruuteri (Inteno DG301/DG200) eest 2,99€ ja Premium ruuteri (Inteno DG400) eest 4,99€. Alates 500M/500M ühenduse puhul ruuteri renti tasuda ei ole vaja.

Plussiks on Telia puhul laiem pakettide valik. Ka Eesti kõige kiiremat internetiühendust on võimalik Telia kaudu tellida. Ja mis kõige tähtsam, siis Telia internetiühenduste puhul on nii allalaadimis- kui ka üleslaadimiskiirus võrdelised. On näha, et Telia internetiühenduse puhul on rõhutud just kvaliteedile.

Lisainfot Telia teenuste kohta leiate siit: https://www.telia.ee/era/kodu/internet/

STV:

 • 5M/5M – 10€/kuu
  Sobib kasutajale, kes vajab interneti peamiselt uudiste lugemiseks, arvete tasumiseks internetipangas, e-kirjade saatmiseks ja vastuvõtmiseks.
 • 25M/10M – 17€/kuu
  Antud kiirus sobib väga hästi igapäevaseks internetikasutuseks. Kõik veebilehed avanevad kiirelt, saad lugeda mahukaid meediaportaale, kuulata muusikat, vaadata videosid YouTube keskkonnas või mujal.
 • 100M/50M – 23€/kuu
  Tegemist on interneti kiirusega, mis avab täies hiilguses kogu internetiavaruse võimalused. Grupitöö, pilveteenused, P2P, kodukontor, kõrge resolutsiooniga meediafailid, võrgumängud, online TV – kõik on võimalik.
 • 300M/100M – 30€/kuu
  Oled tõenäoliselt tehnoloogiafriik ja äärmiselt nõudlik internetikasutaja. Tead täpselt, mida antud kiirusega teha soovid, seetõttu meie seletused on liigsed.

STV internetiühenduse puhul on miinuseks see, et ruuter tuleb 49€ eest välja osta. Ruuteri renti kui sellist ei eksisteeri.

Plussina võib välja tuua selle, et hinnad on üsna madalad antud pakettide kiirusi arvesse võttes.

Levikom:

 • 5M/2M – 9,40€/kuu
  Soovitav veebide sirvimiseks
 • 10M/5M – 12,90€/kuu
  Mõõdkaks interneti kasutamiseks
 • 30M/10M – 14,90€/kuu
  Soovitatav suurematele peredele
 • 50M/20M – 19,90€/kuu
  Soovitatav live teenuste kasutajatele
 • 100M/50M – 22,90€/kuu
  Soovitatav live teenuste suurkasutajatele
 • 300M/100M – 39,90€/kuu
 • 1000M/300M – Hind on ilmselt varieeruv ja hinna saamiseks tuleb Levikomilt pakkumist küsida.

Levikomi poole pealt on internetiühenduse tellimisel vajalik arvestada sellega, et ruuteri hind on välja ostmisel alates 75€ või rentimisel igakuiselt 4,50€.

Lisaks on hetkel näha ka see, et Levikom levib antud hetkel rohkem Põhja-Eestis ja näiteks Lõuna-Eesti on ühendusega katmata. Mis tähendab seda, et teenus on kättesaadav vaid teatud piirkondades üle Eesti.

Plussina võib välja tuua selle, et Levikom pakub sarnaselt Teliale suurema valikuga internetipakette.

Millist neist neljast me soovitaksime?

Sellele ühist vastust me anda ei oska. Palju sõltub sellest, millised on iga inimese interentiühenduse vajadused. Hinna-, kvaliteedi- ja leviala suhtes tooksime meie välja Starmani. Hinnad ja tingimused on liitumiseks soodsad, lisaks katavad need tingimused igapäevase kasutaja vajadused ära.

Kui otsima hakata aga kvaliteeti, siis pigem rõhuda Telia internetiühendusele. Kuid nii nagu ikka, tähendab kvaliteet ka kõrgemat hinda.

Kes aga tõesti sooduspaketti soovib, see valib STV. Põgusal uurimisel internetiavarustes tuli STV kohta palju kriitikat internetiühenduse stabiilsuse kohta. Lisaks sellele ei ole nad üle-Eesti igalpool kättesaadavad.

Ja lõpuks midagi neile, kes on tüdinud nendest 3 Suurest Kolmikust ja otsib neile alternatiivi. Tingimusena peab muidugi täidetud olema see, et paikneksid Põhja-Eestis, et korralikku ühendust saada.

Võib julgelt väita, et Eesti telekomiturul on kõigil võimalus leida endale sobivaim teenusepakkuja. Tuleb lihtsalt olla kursis enda või enda pere internetivajadustega ja konsulteeride erinevate teenusepakkujatega (tihtilugu saab konsultatsiooni käigus ka päris head tingimused liitumiseks 😉 ).

Tere!

Sinu paremaks mõistmiseks vali, millega saaksime sind järgmiseks aidata