Digifi IT uudised: märts 2018

Märtsikuus on tulnud palju huvitavaid uudiseid, mis suuremal või vähemal määral mõjutavad meie igapäevast tehnika kasutust.

Google tegi kättesaadavaks Google Lens rakenduse nii Androidi kui ka iOS seadmetele. ID-kaarti saavad nüüd Mac’i kasutajad Google Chrome’is kasutada ja avalikkuse ette tulid turvavead, mis kimbutavad AMD protsessoreid.

Google Lens

Google Lens on rakendus, mis toimib mobiiltelefoni kaamera abil. Rakenduse eesmärgiks on ära tunda objekte ja anda selle kohta lisainformatsiooni kasutajale.

Selle abil on näiteks võimalik ära tunda taimi, ehitisi, asukohti ja loomatõuge. Google uute toodete konverentsil  2017.aasta mais, öeldi ka seda, et Google Lens abil on võimalik ühildada oma telefon WiFi võrku, ilma WiFi parooli ise manuaalselt sisestamata. Selleks tuleb kaamera suunata WiFi informatsiooni juurde ja telefon ühildub automaatselt antud WiFi võrguga.

Lisaks peaks Google Lens aitama Sul saada informatsiooni uute restoranide/poodide kohta, kui möödaminnes Google Lens kaamera nende peale suunad. Rakendus avab Sulle ettevõtte kohta käiva informatsiooni, nagu näiteks nime ja hinnangud.

Hetkel ei ole veel rakendus nii kaugele arenenud, kuid siin on nimekiri sellest, mida saab TÄNASEL PÄEVAL, rakendusega teha:

  1. Aitab Sul salvestada visiitkaardil olevat informatsiooni, nagu näiteks telefoninumbrit või aadressi, Sinu telefoni kontaktiraamatusse;
  2. Aitab saada lisainformatsiooni raamatu hinnangute ja detailide kohta;
  3. Annab lisainfot ehitiste või maamärkide kohta;
  4. Annab lisainfot muuseumites olevate maalide kohta;
  5. Tuvastab taime- või loomaliigi ja kuvab selle kohta rohkem detaile;
  6. Võimaldab lisada üritusi kalendrisse, kui suunad kaamera ürituse flaieri või reklaami peale.

Google Lens on hetkel kättesaadav Anroidi telefonidel ning sel nädalal saab rakendust järg-järgult alla laadida ka iPhone/iPad kasutajad. Google ütleb, et Lens töötab hetkel ainult siis, kui Sinu telefoni keelesätteiks on inglise keel.

Mõned päevad tagasi kasutas rakendust ka Geenius.ee. Nad selgitasid välja, et tegemist ei ole kuigi adekvaatse rakendusega, sest rakenduses on veel palju vigu, mis vajavad muutmist. Näiteks ei suutnud Lens rakendus ära tuvastada Google’i enda toodet Home Mini ja selle asemel pakkus äpp välja, et tegu võib olla mütsiga.

Mac’i kasutajad saavad ID-kaarti Google Chrome’ga kasutada

Märtsikuu alguses ilmus Google Chrome’i uus versioon 65, mille abil saavad nüüdsest kõik Mac’i omanikud kasutada ID-kaarti isikutuvastamiseks ja digiallkirjastamiseks Google Chrome’i veebibrauseris. Selleks peab Mac’i kasutajal olema OS X operatsioonisüsteem (10.13 Sierra ja 10.12 High Sierra).

Selleks, et Mac’i omanikud ID-kaarti muretult kasutada saaksid, tuleb neil veenduda, et arvutis on olemas Google Chrome’i viimane versioon ning paigaldatud ID-kaardiga veebis autentimise ja allkirjastamise komponendid. Komponendid on leitavad ID.ee kodulehel.

Varem tuli Mac’i kasutajatel kasutada Mozilla Firefox’i, et muretult ID-kaarti kasutada saaks.

Vigased AMD protsessorid

Kuigi hiljuti sattus protsessorite turvavigade tõttu kriitikanoole alla Intel, siis Iisraeli ettevõte CTS Labs avastas AMD protsessorites 13 kriitilist turvaviga. Kõne all olevad vead avastati AMD Ryzen ja EPYC protsessoritest.

Turvavigade abil on võimalik võtta protsessorite üle kontroll või koguda arvutitest tundlikke andmeid. AMD on vigadest teadlik ja tegeleb aukude lappimisega. Üldiselt antakse tehnoloogiaettevõtetele aega selliste juhtumite puhul vigade parandamiseks 90 päeva, kuid CTS Labs andis AMD-le kõigest 24 tundi, enne kui selle avalikustas.

Kuigi tegemist võib olla turvavigadega, mis võivad laastavalt mõjuda miljonitele kasutajatele ja organisatsioonidele üle maailma, on asjal küljes AMD majandustulemuste kahjustamise maik. Nii nagu ka Inteli protsessorite juhtumi puhul, tasub koheselt uuendada oma süsteeme, kui uuendused peaksid teie arvutile kättesaadavaks muutuma. Kõike seetõttu, et vältida turvaaukude kaudu tekkivat ohtu teie andmetele!

Tere!

Sinu paremaks mõistmiseks vali, millega saaksime sind järgmiseks aidata