Arvutihooldus – kuidas ja miks seda teha?

Arvutihooldus Digifi Eestis, Tartu

Meie poole pöördutakse tihti küsimusega, et miks on vaja oma arvutit aja jooksul hooldada. Tänases blogipostituses arutleme, mida arvutihooldus endast kujutab ja miks see Sinu arvutile pikas perspektiivis kasulik on.

Arvutihoolduse 1.osa,  arvuti tolmupuhastus

Arvutite kasutamine on mugav. Vajuta nuppu, sisesta parool ja hakka surfama. Kogu selle lihtsuse juures unustame me aga ühe tähtsa tõsiasja, milliseid tingimusi arvuti vajab, et pakkuda Sulle parimat jõudlust.

Nimelt vajab arvuti toimimiseks elektrienergiat ja elektrienergia tarbimise üheks väljundiks on soojusenergia. Kuna arvutid toodavad soojusenergiat rohkem kui seisev õhk seda jahutada suudaks, siis võivad riistvaralised komponendid üle kuumeneda. Selle tagajärjel võib arvuti oma tegevuse lõpetada või üldse põlema süttida. Arvuti vajab toimimiseks teatud temperatuure ja selle saavutamiseks kasutatakse ventilatsioonisüsteeme, mis erinevaid riistvaralisi komponente maha jahutaksid.

Meie arvutitesse on paigaldatud õhkjahutus, mis võtab väljast külma õhu sisse ja suunab selle kuumade arvutikomponentide mahajahutamisele arvuti sisemusse. Õhk ei ole teadupärast 100% puhas, vaid see koosneb rohketest tolmuosakestest, mis koos õhuga leiavad oma tee arvuti ventilatsioonisüsteemi. Aja möödudes koguneb see tolm ventilatsiooniavade vahele ja raskendab külma õhu suunamist riistvara komponentide suunas. Õhu mitteliikuvus väljendub riistvara temperatuuride tõusmises. See aga tõstab mürataset, sest ventilatsioonisüsteem peab nüüd kiiremini tööd tegema ja kasutama selleks rohkem ressurssi, et säilitada soovitud normaaltemperatuuri.

Sülearvuti ventilaatori labade pealt on näha, kuidas tolm on kogunenud ventilatsioonisüsteemi.
Sülearvuti tolmupuhastuse käigus on näha, kuidas ventilaatori labade peale on tolm kinnitunud.

 

Sülearvuti tolmupuhastus
Sülearvuti tolmupuhastuse järel on näha, et tolmu koguneb ka mujale kui ainult ventilatsioonisüsteemi

 

Mida võib sellest järeldada?

Tahes-tahtmata koguneb meie arvuti sisemusse tolmu ja aeg-ajalt on vaja teha arvutile korralist hooldust. Teostades arvutihoolduse käigus tolmupuhastust, pikendab see rüperaali eluiga, sest siis on ventilatsioonisüsteem puhas ja ta täidab maksimaalselt enda ülesannet.

Kui tihti on soovitatav tolmupuhastust arvutihoolduse käigus teostada?

See oleneb paljuski kuidas ja millistes tingimustes sülearvutit kasutatakse. Praktika aga näitab, et normaalne vahemik on aasta kuni kaks, mille vältel normaalse kasutuse juures ventilatsioonisüsteem kipub tolmust umbe minema. Vältimaks liigse tolmu sattumist ventilatsiooniavade vahele, soovitame kasutada oma sülearvutit siledal pinnal, puhastada tolmulapiga töölauda ja mitte kasutada arvutit teki peal.

Vahemärkusena olgu öeldud, et pikaajalise töökogemuse käigus oleme ventilaatori labade pealt leidnud isegi pigi. See on kogunenud sinna, kui arvuti lähedal on harrastatud suitsetamist.

Lauaarvuti tolmupuhastus
Lauaarvuti tolmupuhastus arvutihoolduse käigus

 

Arvutihoolduse 2.osa, termopasta vahetus

Termopasta mängib tähtsat rolli Sinu arvuti temperatuuride taltsutamisel. Termopasta on vahelüliks Sinu arvuti protsessori ja jahutusradiaatori vahel, mis protsessorit jahutab. Vähese või liigse termopasta kasutamise tulemusel arvuti temperatuurid tõusevad. Selle mitte kasutamisel aga riskid Sa protsessori läbi põlemisega.

Arvuti termopasta eemaldamine
Termopasta eemaldamine arvutihoolduse käigus

 

Mida võib sellest järeldada?

Termopasta vahetamine arvutihoolduse käigus tagab Sulle madalamad temperatuurid ja selle ajendil kasvab arvuti jõudlus.

Kui tihti on soovitatav termopastat vahetada?

Üldist konsensust sel alal ei ole. Palju oleneb sellest, kuidas termopastat vahetatud on kas see on vahetatud professionaali või amatööri poolt. Professionaal üldiselt teab, kui palju termopastat lisama peaks, et saavutada soovitud töötemperatuurid. Amatöör aga paneb kas liiga palju või liiga vähe – mõlemal juhul on see halb.

Uue termopasta lisamine
Uue termopasta lisamine arvutihoolduse käigus


Arvutihoolduse 3.osa, temperatuuride kontrollimine

Viimases sülearvuti hoolduse punktina kontrollime me tehtud tööd. See tähendab seda, et pärast tolmupuhastust ja termopasta vahetust kontrollime me arvuti töötemperatuure ja võrdleme neid eelnevatega.

Üldiselt näeb muutust koheselt, kuid vahel võib ette tulla ka olukordi, kus tolmupuhastuse ja termopasta vahetamise tagajärjel töötemperatuurid kuigi palju ei muutu. See on indikaator sellest, et arvutil on muid probleeme, mis vajaksid kohest tähelepanu.

Mida võib sellest järeldada?

Töötemperatuuride kontrollimine on meile garantiiks, et tehtud töö on sooritatud korrektselt. Oma arvuti töötemperatuure saad kontrollida, kui laed alla HWMONITOR’i, kust näed lisaks protsessori, videokaardi, SSD või kõvaketta töötemperatuure ja palju muud.

Temperatuuride kontrollimisel tuleks vaadata CPU ja GPU töötemperatuure. Antud temperatuurid on vaatluse all oleval sülearvutil korras. Üldiselt võiks arvestada, et kõik temperatuurid, mis lihtsalt veebibrauseri kasutamisest 70 kraadi ületab, on indikaator sellest, et arvuti vajab arvutihooldust. Arvuti töötemperatuuride juures vaadatakse ikka seda, et mida madalamad temperatuurid, seda paremini arvuti töötab ja seda kauem peab ta ka vastu.

Arvutihoolduse temperatuuride kontrollimine
Arvutihoolduse temperatuuride kontrollimine

Kas arvutihooldust tasub teha?

Nii nagu on auto korraline hooldamine tähtis, et vältida tee äärde jäämist ja kalli puksiirteenuse tasumist, nii kehtib see ka sülearvuti hooldamise puhul. Aeg-ajalt kontrollides ja hooldust teostades tagad Sa oma rüperaalile pikema eluea ja mis kõige tähtsam, kulutad vähem rahalist ressurssi selle hilisemaks parandamiseks.

Kui Sinu arvuti vajab kiiremas korras hooldamist, siis Digifi Eesti meeskond on igati valmis Sulle abikätt pakkuma!

Digifi Eesti meeskond
Asume Tartus, aadressil Betooni 2a, II korrusel
www.digifi.ee
digifi@digifi.ee

Tere!

Sinu paremaks mõistmiseks vali, millega saaksime sind järgmiseks aidata