4 lihtsat võimalust, kuidas oma vana arvuti kiiremaks muuta!

Mäletate aega, mil Windows 95 käivitamisel võis samal ajal kööki võileibu ja kohvi valmistama minna? Mida aeg edasi, seda kiiremaks muutuvad tööprotsessid arvutites. Iga millisekund on arvel ja me märkame seda. Kui Postimehe artikkel ei avane 7 sekundi jooksul, süüdistame selles telekomiettevõtteid. Kuigi probleem võib tõesti internetiühenduses olla, on tegelikult põhiprobleemiks siiski sinu arvuti tervis.

Kõige sagedasemad probleemid, miks arvutid aeglaseks muutuvad: arvutijahutus ei jahuta arvutit ning kuumeneb üle, ilmnevad süsteemivead või on rüperaal lihtsalt väljakannatamatult aeglaseks muutunud. Vahel on lihtsalt mõni varuosa saba andnud, mis nüüd väljavahetamist vajaks.

Õnneks areneb tehnoloogia igapäevaselt ja vanu arvuteid on võimalik uuendada. Seetõttu on mõistlik mõne varuosa upgrade  teostada ja sinu arvuti muutub nagu uueks.

Panime kirja 4 põhilist võimalust, kuidas oma arvutit kiiremaks muuta. Pärast nende muudatuste elluviimist, ei teki Sul enam kiusatust oma arvutit aknast välja visata.

1) HDD väljavahetamine SSD vastu

Kui tuua paralleele ajaloost, siis tänapäeva mõistes on HDD (kõvaketas) keskaeg ning SSD (pooljuhtketas) uusaeg. Nende kahe erinevus peitub selles, et HDD kõvaketas on oma ülesehituselt mehhaaniline, SSD aga mittemehaaniline. See tähendab seda, et andmete lugemine SSD-lt on kiirem, vaiksem ning säästlikum. SSD üheks miinuseks on kordades suurem hind. SSD liike on 3 sorti – SLC, MLC ja TLC. SLC on neist kõige parem – ta on kõige kiirem, vastupidavam ning ühtlasi ka kõige kallim. MLC on keskmine variant ning ühtlasi väga hea kvaliteedi ja hinna suhtega. TLC-d on võimalik osta suure mahuga, kuid tema eluaeg on lühem ning kiirus aeglasem. Meiepoolne soovitus on soetada Samsung 3D V-NAND, mis on umbes samasugune nagu MLC, ainult TLC mahtudega ning mis aitab Sinu arvuti kiirust märgatavalt tõsta!

2) RAMi lisamine

RAMi ehk põhimälu, läheb vaja arvutil andmete lugemiseks. Ilma põhimäluta arvuti ei toimi, sest arvuti saab töödelda ainult neid andmeid, mis asuvad põhimälus. Mida aeg edasi, seda rohkem nõudlikumaks muutuvad uued programmid. See tähendab omakorda, et seda rohkem on Sul tarvis ka põhimälu, sest vastasel juhul Sinu arvuti kulutab „mõtlemisele“ liiga palju aega. Kui oled tähele pannud, et suuremahulisi programme kasutades või liigselt veebilehitsejaid lahti tehes (Postimeest lugedes) Sinu arvuti jõudlus väheneb, siis võib RAMi lisamine Sulle abiks olla.

3) Tarkvara hoolduse teostamine

Tarkvara hoolduse teostamine aitab Sinu arvutit n-ö süsteemisiseselt puhastada. Vabanetakse mõttetutest failidest, mida Su arvuti pikapeale kogunud on (Windows OS talletab väga palju selliseid faile aja jooksul). Kui arvutil esineb mingeid tarkvaralisi tõrkeid, siis tuleb ka nendest lahti saada. Te ei kujuta ette, kui palju see arvuti kiirust tõstab!

4) Tehnilise hoolduse teostamine

Tehnilise hoolduse käigus puhastatakse arvuti sisemust. Kuna arvuti kogub ajajooksul palju tolmu oma sisemusse, eriti just jahutussüsteemi kaudu, siis ainuüksi lihtne tolmupuhastus muudab arvuti kiiremaks. Lisaks õhuvõrede, arvutikomponentide, ekraani ja klaviatuuri puhastusele vahetatakse ära ka termopasta ning –padjad. Need aitavad arvuti töötemperatuuri madalal hoida, mistõttu arvuti jõudlus ja kiirus on maksimaalne.

Kui leidsid, et see artikkel oli Sulle kasulik, siis ära unusta seda jagada oma sõbraga, kes võib nende murede käes vaevelda.

digifi@digifi.ee

Tere!

Sinu paremaks mõistmiseks vali, millega saaksime sind järgmiseks aidata