3 elementaarset soovitust, kuidas end küberrünnakute eest kaitsta!

Küberrünnakute arv kasvab aasta-aastalt. Üha rohkem kuuleb lugusid ettevõtetest, kelle failid on krüptoviiruse tagajärjel kättesaamatuks muutunud ning nende eest tuleb tasuda hinge hinda. Kuigi antud juhtumid on väga kõrge riskitasemega ja koheselt märgatavad, tekitavad õudu just need pahavarad, mis salaja arvutisüsteemides ringi luusivad, tegutsedes vaid siis, kui selleks õige hetk saabub või vastav käsklus antakse.

Andmed on interneti kasutamise valuuta. Kui teie ettevõtte andmed kaduma lähevad, kaotate suurema osa oma ettevõttest. Füüsilise isikuna ei sooviks meist keegi, et meie laste pildid või luulelooming kaugetesse internetiavarustesse kondama läheks. Suurima rünnaku all on sellisel juhul siiski tähtsad tegelased, keda saab andmete avaldamise protsessis mõjutada.

Vaatamata sellele, et suurem osa inimestest ei ole avaliku elu tegelased ning kehtib arvamus, et kes meid ikka internetis rünnata soovib, siis tasub ettevaatlik olla. Näiteks võidakse veebikaamera abil teid jälgida või isegi pealt kuulata. Võib olla on failide allalaadimisel failidesse peidetud paroolide salvestamiseks mõeldud programm, mis kõik teie paroolid salvestab, vastavalt sellele, milliseid klaviatuuriklahve te vajutasite jne. Võimalusi on palju.

Informatsiooni lekkimine on tundlik teema ning antud probleem on väärt arutlemist. Siin kehtib kindlasti reegel, et parem on karta kui kahetseda. Mida teha enda kaitsmiseks?

Tavakasutajana tasub sul olla kindel:

  • et vahetad teatud ajaperioodi tagant oma paroole ning kasutad paroolidena raskeid kombinatsioone, mitte „maasikamoos“ või „qwerty123“. Milline võiks parool välja näha? Näide: „TgqTP1Fsso106!“
  • et arvutis kasutatav viirusetõrje on toimiv ja litsentseeritud. Kui ei ole toimivat viirusetõrjet, siis olete te ka suure tõenäosusega avatud paljudele ohtudele. Meie soovitame Bitdefender, Kaspersky ja ESET antiviirust
  • et tulemüür on sisse lülitatud! Tulemüür aitab kaitsta ohte, mis väljastpoolt tulla võivad. Tihtilugu lülitatakse tulemüür illegaalsete programmide installeerimiseks välja ja see unustatakse ära. Lõpuks juhtub see, et arvuti nakatub ajapikku viirustega ja sisse lülitatud tulemüür oleks saanud teid halvimast päästa.

Need 3 moodust, on kõige lihtsamad ja elementaarsemad tegevused, mis peaksid turvalise arvutikasutuskogemuse tagama. Ahjaa, unustasime kõige tähtsamat mainida – hoiduge kahtlastest veebilehtedest ja kasutage legaalseid programme!

www.digifi.ee

Tere!

Sinu paremaks mõistmiseks vali, millega saaksime sind järgmiseks aidata